Nuri Demirağ Kimdir?


“Türk, tayyaresini kendi eliyle yapmalıdır.

Mademki bir millet tayyaresiz yaşayamaz,
o halde, bu yaşama vasıtasını başkalarının
lütfundan beklememelidir. Size kat’iyetle
söylüyorum; on seneye varmadan biz, bütün
tayyarelerimizi motorlarıyla beraber,
en küçük vidasına kadar baştan başa
kendimiz yapacağız.”

 

“Eğer Avrupalılar, Amerikalılar yapabiliyorsa, biz de yaparız. Yapamam demek, benliğimden, varlığımdan vazgeçtim; aczimi, zaafımı kabul ettim demektir.”

Nuri DEMİRAĞ 1936

 

lk Yerli ve Millî Uçağımız

 

NURİ  DEMİRAĞ  KİMDİR?

Özetin özeti;

1886 yılında Sivas’ın Divriği ilçesinde doğmuş; 13 Kasım 1957 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.

Türkiye’de havacılık sanayinin ilk ve önemli girişimcilerindendir.  Türkiye’nin sanayi kalkınmasında büyük yatırımlar yapmış ve Türkiye Cumhuriyeti Demiryolları inşaatının ilk müteahhitlerinden olup 1936 yılında havacılık sanayinin  temellerini atarak kurduğu Uçak İmalat Fabrikasında önce Nu.D.36 eğitim uçağı, sonra da gövdesi alüminyum kaplı ve gerektiğinde bombardıman uçağına çevrilebilen tamamen Türk mühendis, teknisyen ve işçilerinin yaptığı ve o günün dünyasında (A) sınıfı uçak kategorisinde kabul edilen ilk yerli ve milli uçağımız “Nu.D.38” isimli çift motorlu altı kişilik yolcu uçağının yapılmasını  gerçekleştiren bir işadamıdır. Ülkemiz böylece uçak sanayiine dünya ülkeleriyle eş zamanlı olarak girmiştir.

Nuri DEMİRAĞ, Yeşilköy’de Atatürk Havalimanı olarak kullanılan geniş araziyi satın alarak üzerinde bir uçuş sahası yaptırıp yine bu alanda pilot ve teknisyen yetiştirmek üzere “Gök Okulu”, “Uçak Tamir Atölyesi” ve hangarlar yaptırarak çok sayıda pilot ve teknisyen yetişmesine de öncülük etmiştir.

Nuri DEMİRAĞ, Kardeşiyle birlikte 1930’ların başında Samsun-Sivas, Sivas-Erzurum, Afyon-Dinar hatlarında bir yıl gibi kısa bir sürede toplam 1012 km demiryolu,  yüzlerce tünel,  köprü ve gar binalarının yapımını gerçekleştirmiş;  21 Haziran 1934 tarihinde Soyadı Kanunu çıktığında da  “DEMİRAĞ” soyadı ona bizzat ATATÜRK tarafından verilmiştir. Ankara’da şu anda müze olarak kullanılan Birinci Büyük Millet Meclisi binası, çeşitli bakanlık binaları, Bursa Merinos, İzmit Seka, Sivas Çimento, Karabük Demir Çelik Fabrikaları onun eseridir. İstanbul Üniversitesi bünyesindeki uçak mühendisliği bölümünün açılmasına da öncülük etmiştir.

“Ne var ki hiçbir iş adamımız kendi fabrikalarında, kendi teknisyenleriyle,
kendi sermayeleri ile sıfırdan imal ettirdikleri bir uçağa
kendi isimlerini veremediler. Bir kişi hariç: NURİ DEMİRAĞ”

Fatih M. Dervişoğlu

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.