Sık Sorulan Sorular

1. Okulunuzun diğer okullardan farkı nedir?
Okulumuz Havacılık Lisesi olup İngilizce ağırlıklı teknik bir okuldur. Havacılık kültür ve disiplinini almış nitelikli birey yetiştirmek için sertifikasyon programları uygulayan tam gün eğitim veren bir Meslek/Teknik Anadolu Lisesidir.
2. Okulunuz üniversiteye hazırlık konusunda yeterli eğitim veriyor mu?
Okulumuz Teknik eğitim ve İngilizce ağırlıklıdır. Herhangi bir Anadolu lisesinde olduğu gibi üniversiteye de hazırlamakta, Üniversitede teknik okullar için ek puan avantajı bulunmaktadır.
3. Uçak teknisyenliği eğitiminde ne tür mesleki dersler işlenir?
Uçak Malzeme ve Yapıları, Elektrik Devre Analizi, Uçak Teknik Resmi, Uçak Elektrik Sistemleri, İtme Kuvveti, Uçuş Aerodinamiği, Dijital Uygulamaları, Uçak Bakım Uygulamaları, Gaz Türbinli Motor Sistemleri, Uçak Sistemleri, Pervane, Analog Elektronik, Uçak Aviyonik Sistemler, Mekanik Sistem Uygulamaları, Pistonlu Motorlar, Gaz Türbinli Motorlar gibi mesleki derslerin yanında Teknik Yabancı Dil (İngilizce), Mesleki Gelişim, Havacılık Kanunları ve İnsan Faktörleri dersleri de verilmektedir.
4. Uçak Bakım Alanından hangi ünvanla mezun olunmaktadır?
‘Uçak Gövde-Motor Teknisyeni, Uçak Elektroniği Teknisyeni’ ünvanını alarak okulumuzdan mezun olurlar. Ayrıca okulumuzdaki belli derslerden 75 ve üzeri puan aldıklarında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün yapmış olduğu 13 modül sınavının 8’inden muaf olarak lisans belgesi alma şansına sahip olurlar.
5. Uçak teknisyeni ne iş yapar?
Uçak ve hava araçları bakım merkezlerinde yetkileri dâhilinde bakım işlemlerine bizzat katılarak ilgili bakım kartlarında bulunan komponentlerin bakım, arıza, test, ayar ve servis işlemlerini yapar.
6. Bu mesleğin avantajları nelerdir?
Uluslararası standartlarda eğitim almış lisans sahibi bir teknisyen tüm dünya havacılık sektöründe iş bulma imkânına sahiptir. Diğer teknik mesleklere göre daha yüksek kazanç ve uçuş imkânlarının olmasını avantajlarına örnek olarak verebiliriz.
7. Havacılık sektöründe lisans ne anlama gelmektedir?
Hava aracı bakım lisansı kişinin yetkilendirildiği uçak üzerinde bakım ve arıza giderme işlemleri için onaylayıcı personel yetkisinin verilebilmesi için gerekli resmi belgedir.
8. Hava Aracı Bakım Lisansı sahibi olmanın avantajları nelerdir?
Lisans sahibi olan teknisyenler uçuş iznini onaylayıcı personel olup tecrübeyle birlikte daha üst noktalara ulaşabilirler ve buna paralel maddi kazanç olarak da daha iyi şartlara kavuşabilirler.
9. Uçak teknisyenliğinden pilotluğa geçiş yapılabilir mi?
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yetkili kılınmış uçuş eğitim organizasyonlarında gerekli teorik bilgi ve uçuş eğitimini başarıyla tamamlayıp teorik bilgi sınavlarında ve uçuş yetenek testinde de başarılı olmak şartıyla pilot olunabilir.
10. Uçak teknisyenliği gelecek vadeden bir iş midir?
Günümüzde sektörde yetişmiş kalifiye elemana ülkemizde ve küresel düzeyde aşırı bir ihtiyaç vardır. Gelecekte ise havacılık sektörünün hızla büyümesi teknisyen ihtiyacının devam edeceğini göstermektedir.
11. Uçak teknisyenliğinin günümüzde maddi olarak getirisi ne durumdadır?
Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de tecrübe gelir açısından önemlidir. Mesleğe yeni başlayanla yıllarını bu mesleğe vermiş kişiler arasında belirli bir ücret farkı vardır. Günümüz şartlarında yeni teknisyen de olsanız gelir seviyesi Türkiye ortalamasının üzerindedir.
12. Bir süre bu işi yaptıktan sonra başka bir sektöre geçiş imkânı var mı?
Savunma sanayii, enerji, otomotiv, raylı sistemler vb. gibi sektörlerde çalışma imkânı da vardır.
13. Kadın uçak teknisyenleri her görevde çalışabilir mi?
Evet, erkek uçak teknisyenlerle aynı şartlara sahiptir. Ayrıca Türkiye’de kadın uçak teknisyen sayısı her yıl artmaktadır.
14. Uçak teknisyenleri uçuş yapar mı?
Evet. Ancak uçak teknisyeni uçuş yapacağı uçak tipinde yetkilendirilmiş olması gerekmektedir. Uçuş esnasında teknik anlamda çok acil durumlarda kaptan pilot uçak teknisyenini kokpite davet ederek istişare edebilir. Ayrıca gidilen meydan koşullarına göre yerde bakım, arıza giderme ve servis işlemlerini yapar.
15. Hava Aracı Bakım Lisansı almak için hangi lisanı bilmek gerekiyor?
Havacılık terminolojisine uygun Teknik İngilizceyi dokümanları anlayacak düzeyde bilme zorunluluğu vardır.
16. Lisans almak için gerekli deneyim süreleri ne kadardır?
Talep edilen kategoriye ve eğitim durumuna göre 1 yıl ile 5 yıl arasında değişmektedir.
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.